Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: alarma5
Категория: Новини
Прочетен: 8419
Постинги: 2
Коментари: 1
Гласове: 2
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Профил на alarma5
Име:
Калин Иванов

Статистика
Популярни постинги:
0

Постинги този месец:
0

Гласове този месец:
0

Коментари този месец:
0

Любими блогове:
0

Блогъри добавили в любими:
0

Блог вълни:
0
Последни постинги

Прессекретариатът на държавния глава разпространи 5 въпроса, които Първанов отправя към вътрешния министър Цветанов, с цел "да се хвърли светлина върху това кой е „политически гръб на Алексей Петров".

Президентът на Република България, се казва в съощбението, проявява разбиране към силно притесненото положение, в което се намира вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов, очевидно затруднен да отговори на отправените към него въпроси по повод имотното му състояние.

Вместо да даде конкретни и точни отговори, министър Цветанов се опитва да провокира изкуствено конфликт с държавния глава.

Президентът пита:

1. Кои политици са имали бизнес отношения с Алексей Петров и кои са техните фирми?

2. Кой, по чие предложение, с какви мотиви и кога привлече  Алексей Петров в службите? Кой и защо го назначи в ДАНС? С какви функции и задачи той е бил натоварен?

3. Столичната община имала ли е бизнес отношения със застрахователната компания „Лев Инс" във времето, когато сегашният премиер беше кмет на София, а министър Цветанов - негов заместник по сигурността?

4. Алексей Петров или негови фирми финансирали ли са предизборни   кампании на ГЕРБ или на някой от нейните лидери?

5. Президентът настоява да се огласят имената на всички политици, които са водили телефонни разговори с Алексей Петров.

 

Припомняме, вътрешният министър Цветан Цветанов заяви по-рано днес, че е жалко, че журналисти с опит, не са разбрали досега, че Първанов е политически гръб на Алексей Петров. По думите му Първанов лично е поемал ангажименти по отношението разпределяне на таксиметровите фирми.

Малко преди това, Пламен Николов - един от бившите шефове в "Мултигруп" посочи държавния глава като "бос на Октопода" и покровител на Алексей Петров. Според информацията на Пламен Николов близките връзки между Алексей Петров, БСП и Георги Първанов са още от края на 90-те години на миналия век. Доказателство за това е фактът, че президентът включил Трактора в делегацията на Висшия партиен съвет в Китай, допълва Николов.

Бившият директор на НСС и председател на столичната организация на ДСБ Атанас Атанасов също коментира цялата тази компроматна война като посочи, че тя е със знаменосец РЗС, но според него „всичко това идва от кухнята на Първанов".

Основен обвиняем по делото „Октопод" е Алексей Петров, който бе арестуван по време на шумната акция „Октопод". Само преди две седмици Софийски апелативен съд промени мярката му за неотклонение от „задържане под стража" на „домашен арест".
На последните заседания, на които се гледаше мярката за неотклонение на Петров стана ясно, че прокуратурата не разполага с доказателства по делото "Октопод", а Алексей Петров е обвинен за рекет, извършен преди 10 години.

Категория: Новини
Прочетен: 455 Коментари: 1 Гласове: 1
Не ви препоръчвам Софийския университет. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на публична лекция в УНСС, посветена на реформите във висшето образование. Той представи петте приоритета за реформата на образованието.

Първият приоритет е разделяне на академичната и финансовата страна на управлението на университетите. Той посочи, че трябва да има един изпълнителен директор във всеки един ВУЗ, който да отговаря за финансово-стопанското развитие на висшето училище.

„Този проблем може би не седи в УНСС, но е съществен в голяма част от другите учебни заведения. Това ще помогне на академичния състав в учебните заведения да се фокусират върху същината на обучението, преподаването и науката в университетите, а не върху това как и дали ще бъде платено парното", обясни Дянков.

Говорейки за възможностите на студентската мобилност, вицепремиерът спомена пред възпитаниците на стопанския ВУЗ, че „не им препоръчва" да отиват в Софийския университет.

 

Предлага се в бъдеще участието на студентите в управлението на университетите да се увеличи, като от сегашната 15-процентова тежест, тя да се вдигне на 30%. Необходимо е в центъра на образователната реформа да бъдат поставени студентите и тяхното кариерно развитие, а не преподавателите.

"По същия начин трябва да се работи и в здравеопазването - в центъра трябва да са пациентите, а не лекарите", посочи Дянков.

Той подчерта, че с помощта на институт „Отворено общество" е разработена подробна система за оценяване на факултетите в отделните университети, като това ще помогне на бъдещите студенти не само да избират висшето училище, но да имат и по-голяма яснота на какво ниво е всеки отделен факултет в рамките на ВУЗ-а и сред другите подобни факултети в страната.

В зависимост от рейтинга на факултетите ще се отпуска различна по размер държавна субсидия, като най-слабите ще получават малко или никакви пари. По този начин ще се въведе пазарния принцип във висшето образование и ще останат само най-добрите факултети и университети, изтъкна Дянков.

По повод прогнозите за икономическото развитие на България през 2011г, Дянков беше лаконичен: „Икономиката през следващата година ще бъде по-добра от тази".

В следващите дни предстои заседание на съвета за тристранно сътрудничество, на което ще се обсъжда темата дали още от догодина да не започне поетапното вдигане на пенсионната възраст. „Самият аз подкрепям едно такова решение", заяви вицепремиерът.

Той обоснова мнението си с демографската криза в страната, състоянието на пенсионната система и препоръките на МВФ от догодина възрастта за пенсиониране да започне да се вдига с по шест месеца.

Категория: Новини
Прочетен: 226 Коментари: 0 Гласове: 0
Търсене